Badania dostarczają pełnej informacji o tym, jak funkcjonuje Twój organizm podczas wysiłku. Dzięki temu jesteśmy w stanie opracować plan treningowy, który idealnie odpowiada na Twoje potrzeby i aktualny poziom wytrenowania.
Dobrze dobrany plan minimalizuje ryzyko kontuzji i pozwala na maksymalne wykorzystanie Twojego potencjału. Badania wskazują na obszary, które warto rozwijać, i pozwalają zidentyfikować słabe strony.
Dzięki wynikom badań możemy wyznaczyć odpowiednie strefy treningowe i dostosować intensywność treningu do Twoich możliwości. Niskie obciążenia treningowe, które będą zbyt słabym bodźcem, nie spowodują zmian adaptacyjnych w organizmie, z kolei zbyt duże obciążenia mogą spowodować zmiany patologiczne, przyczyniające się np. do wystąpienia stanu przetrenowania. Dlatego optymalny dobór bodźców nabiera szczególnego znaczenia dla efektywnego procesu treningowego.
Badanie spirometryczne metodą bezpośrednią (w masce) wraz z pomiarem kwasu mlekowego (LA) przy każdej zmianie stopnia wysiłkowego oraz z rejestracją częstości skurczów serca (HR). Badanie przeprowadzane jest w warunkach laboratoryjnych (bieżnia lub ergometr rowerowy) co pozwala precyzyjniej określić parametry wydolności. W ten sposób eliminujemy czynniki atmosferyczne wpływające na osiągnięte wyniki testu. Na podstawie wywiadu dobieramy odpowiednią formę badania w zależności od specyfiki uprawianej dyscypliny i stopnia wytrenowania.
Badanie poprzedza rozgrzewka, czyli łagodny wysiłek (marsz, trucht, spokojna jazda). Test rozpoczynamy od obciążenia dopasowanego do Twojego wytrenowania, następnie zgodnie z zastosowanym protokołem, zwiększamy obciążenie (co 2-3min).
Zawodnik kontynuuje badanie do momentu uzyskania szczytowych możliwości. Badanie trwa od 20 do 30 min, w zależności od stopnia wytrenowania zawodnika.
W czasie testu pobierana jest krew z opuszka palca, co umożliwia oznaczenie dodatkowych parametrów organizmu (stężenie mleczanów).