fbpx
Każdy
  • cel
  • plan
  • trening
ma znaczenie

Dla kogo?
Badania wydolności skierowane są dla osób, które uprawiają wszystkie dyscypliny wytrzymałościowe takie jak bieganie, pływanie, kolarstwo, triathlon itp. oraz te w których wytrzymałość jest istotnym elementem ogólnego przygotowania – gry zespołowe, sporty walki itp.

Dlaczego badania wydolności są ważne?

01

Szczegółowy obraz Twojej kondycji

Badania dostarczają pełnej informacji o tym, jak funkcjonuje Twój organizm podczas wysiłku. Dzięki temu jesteśmy w stanie opracować plan treningowy, który idealnie odpowiada na Twoje potrzeby i aktualny poziom wytrenowania.

02

Bezpieczny i efektywny trening

Dobrze dobrany plan minimalizuje ryzyko kontuzji i pozwala na maksymalne wykorzystanie Twojego potencjału. Badania wskazują na obszary, które warto rozwijać, i pozwalają zidentyfikować słabe strony.

03

Precyzyjne dopasowanie obciążeń

Dzięki wynikom badań możemy wyznaczyć odpowiednie strefy treningowe i dostosować intensywność treningu do Twoich możliwości. Niskie obciążenia treningowe, które będą zbyt słabym bodźcem, nie spowodują zmian adaptacyjnych w organizmie, z kolei zbyt duże obciążenia mogą spowodować zmiany patologiczne, przyczyniające się np. do wystąpienia stanu przetrenowania. Dlatego optymalny dobór bodźców nabiera szczególnego znaczenia dla efektywnego procesu treningowego.

Opis badań

Badanie spirometryczne metodą bezpośrednią (w masce) wraz z pomiarem kwasu mlekowego (LA) przy każdej zmianie stopnia wysiłkowego oraz z rejestracją częstości skurczów serca (HR). Badanie przeprowadzane jest w warunkach laboratoryjnych (bieżnia lub ergometr rowerowy) co pozwala precyzyjniej określić parametry wydolności. W ten sposób eliminujemy czynniki atmosferyczne wpływające na osiągnięte wyniki testu. Na podstawie wywiadu dobieramy odpowiednią formę badania w zależności od specyfiki uprawianej dyscypliny i stopnia wytrenowania.

Badanie poprzedza rozgrzewka, czyli łagodny wysiłek (marsz, trucht, spokojna jazda). Test rozpoczynamy od obciążenia dopasowanego do Twojego wytrenowania, następnie zgodnie z zastosowanym protokołem, zwiększamy obciążenie (co 2-3min).
Zawodnik kontynuuje badanie do momentu uzyskania szczytowych możliwości. Badanie trwa od 20 do 30 min, w zależności od stopnia wytrenowania zawodnika.
W czasie testu pobierana jest krew z opuszka palca, co umożliwia oznaczenie dodatkowych parametrów organizmu (stężenie mleczanów).

Korzyści

  • wyznaczenie indywidualnych stref tętna
  • wyznaczenie wartości tętna na progu tlenowym i progu beztlenowym
  • dokładna analiza i ocena wytrenowania
  • określenie VO2 max
  • poznanie prędkości/mocy progowych (próg przemian tlenowych i przemian beztlenowych)
  • wskazanie właściwego kierunku treningu

 Słowniczek najważniejszych pojęć

VO2max
HR
​​HRmax
VE
VO2
LAmax

Maksymalna ilość tlenu, jaką organizm może pochłonąć w jednostce czasu (na minutę), praktycznie określany w l/min lub ml/min/kg. Jest to jeden z ważniejszych wskaźników wydolności fizycznej, szczególnie wydolności tzw. tlenowej ważnej w dyscyplinach typowo wytrzymałościowych. Im większe VO2max, tym większa zdolność do wykonywania długotrwałej intensywnej pracy, bez symptomów zmęczenia. Jeśli VO2max jest na niskim poziomie to szybciej włączają się podczas wysiłku dodatkowe źródła energii z procesów beztlenowych. W związku z tym mięśnie zaczynają produkować kwas mlekowy, jako jeden z ubocznych produktów metabolizmu beztlenowego. Obniża się pH (zakwaszenie), przez co stopniowo zaczyna pojawiać się lokalnie a następnie ogólnoustrojowo zmęczenie.

Im VO2max jest wyższe, tym więcej tlenu organizm jest w stanie dostarczyć pracującym mięśniom a procesy beztlenowe występują przy wyższej intensywności wysiłku. Rekordowe wartości notowane u mężczyzn to 95 ml/kg/min i 80 ml/kg/min u kobiet (biegacze narciarscy, kolarze). Maksymalny pobór tlenu zależy od szeregu czynników jak: właściwości krwi i zdolności transportowe tlenu (liczba czerwonych krwinek, poziom hemoglobiny), pojemności minutowej serca, właściwości układu oddechowego czy zdolności oksydacyjnych mięśni i ich wytrenowania.

Częstość skurczów serca (tętno) na jedną minutę. Tętno jest z reguły proporcjonalne do intensywności wysiłku i przyrasta stopniowo wraz ze wzrostem intensywności osiągając indywidualne wartości maksymalne. Maksymalna intensywność wysiłku wiąże się zazwyczaj z osiągnięciem maksymalnego tętna. Wraz z wytrenowaniem tętno maksymalne ulega stopniowemu obniżaniu, co wiąże się z przebudowa i zwiększeniem mięśnia sercowego oraz komór serca.

Maksymalna wartość częstości skurczów serca (tętna) podczas wysiłku. Ustalić ją można jedynie przez bezpośrednie badanie.

Ilość powietrza, które przepływa przez płuca w ciągu 1 min. Podobnie jak w przypadku VO2max wyższa wartość tego parametru świadczy o lepszej sprawności układu oddechowego.

Pobór tlenu wyrażony globalnie w mililitrach lub relatywnie w mililitrach na kg masy ciała. Wartości maksymalne to VO2max.

Maksymalne stężenie mleczanu we krwi podczas wysiłku.